روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو

امروزه روش‌های مختلفی برای روشن کردن مو وجود دارد؛ اما انتخاب روشی که شما را به نتیجه دلخواهتان برساند و آسیبی به مو وارد نکند، کمی دشوار است. یکی از سریع‌ترین شیوه‌های روشن کردن رنگ مو، استفاده از پودر و کرم‌های دکلره است. اما، اگر این روش توسط افراد غیرحرفه‌ای و تازه‌کار اجرا شود، آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به همراه دارد. همچنین، هر آرایشگری نمی‌تواند رنگ مو را آن‌طور که در نظر دارید در بیاورد و ممکن است مجبور شوید چند بار دیگر برای روشن کردن مو به سالن آرایشی مراجعه کنید. به همه دلیل قصد داریم در این مقاله روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو که یکی از بهترین و کم‌ضررترین روش‌ها برای روشن کردن مو است را به شما عزیزان آموزش دهیم.

روشن کردن مو با اکسیدان به‌ تنهایی

روشن کردن مو با اکسیدان به‌ تنهایی

اکسیدان‌ها محلول‌های شیمیایی هستند که از غلظت‌های متفاوتی از پراکسید هیدروژن تهیه شده‌اند. ترکیب اکسیدان با انواع پودر دکلره موهای شما را تا چند درجه، نسبت به مدت زمانی که ترکیب بر روی مو قرار دارد و نسبت به غلظت اکسیدان، روشن می‌کند که البته در بسیاری از موارد موجب خشکی شدید مو و حتی قطع‌شدن ساقه و آسیب به کل مو می‌شود و به‌اصطلاح مو را می‌سوزاند.

پراکسید هیدروژن موجود در اکسیدان‌ها به نحوی لایه کوتیکول مو را باز کرده و با این کار به نفوذ رنگ به عمق ساقه مو کمک می‌کند و به همین دلیل است که رنگ‌هایی که با اکسیدان ترکیب می‌شوند ماندگاری بیشتری نسبت به رنگ موهای فانتزی بدون نیاز به اکسیدان دارند.

اکسیدان محلولی اسیدی است و هنگامی که با رنگ مو قلیایی یا پودر دکلره (حاوی آمونیاک) ترکیب شود، باعث تجزیه پراکسید هیدروژن و فرایند اکسیداسیون می‌شود که در نتیجه مو شما را روشن می‌کند. این همان فرایندی است که در روش روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو اتفاق می‌افتد.

هنگام استفاده از اکسیدان برای روشن کردن مو لازم است که دائماً به مو حرارت دهید. در نتیجه، ترجیحاً برای این روش از فردی متخصص کمک بگیرید. همچنین روشن شدن مو شما به میزان پراکسید موجود در اکسیدان نیز بستگی دارد. هرچه میزان پراکسید بیشتر باشد، مو شما روشن‌تر خواهد شد.

روشن کردن مو با شامپو به تنهایی

روشن کردن مو با اکسیدان به‌ تنهایی

به طور کلی می‌توان گفت که پاسخ به این سؤال مثبت است. شما به سه روش می‌توانید با استفاده از شامپو به تنهایی مو خود را روشن کنید:

روش اول: روشن کردن مو با شامپو روشن‌کننده

شامپوهای روشن‌کننده از فرمولاسیونی شبیه به دکلره ساخته شده‌اند با این تفاوت که شدت تأثیرگذاری دکلره را نداشته و همچنین مانند دکلره، به مو شما آسیبی نمی‌رسانند. در صورتی که پایه مو شما روشن است؛ اما از رنگ مویی تیره استفاده کرده‌اید که آن را دوست ندارید می‌توانید تنها با دو بار استفاده از این مدل شامپو، مو خود را روشن کنید. اما اگر تا به حال مو خود را رنگ نکرده‌اید، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا با استفاده از شامپوهای روشن‌کننده به نتیجه دلخواه خود برسید که البته باید بگوییم برای مو با رنگ طبیعی، استفاده از این نوع شامپو ممکن است تنها یک درجه مو شما را روشن کند؛ بنابراین بهتر است از شیوه روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو استفاده کنید که در ادامه توضیح می‌دهیم.

روش دوم: استفاده از شامپو ضد شوره

شامپوهای ضدشوره نسبت به شامپوهای معمولی فرمولاسیون قوی‌تری دارند و در نتیجه ممکن است بر روشن شدن مو شما تأثیر بیشتری داشته باشند. البته بیشترین استفاده از شامپو ضدشوره در روشن کردن مو هنگامی است که از رنگ‌های قوی موقت استفاده کرده‌اید. رنگ موهای فانتزی و موقت با آنکه به نظر می‌رسد مدت کوتاهی ماندگاری داشته باشند، اگر بر روی مو با پایه روشنی 7 تا 9 استفاده شوند، دیرتر پاک خواهند شد. ممکن است شما با موی بلوند پایه 9 تصمیم گرفته باشید با استفاده از رنگ‌های فانتزی مو خود را قهوه‌ای تیره، سرمه‌ای، مشکی یا سبز کنید، اما درست بعد از اجرای این تصمیم پشیمان شوید. شامپوهای ضدشوره در این مواقع به شما کمک می‌کند تا طی  سه تا چهار بار استفاده، موی خود را به پایه قبلی برسانید و از شر رنگ مو فانتزی خلاص شوید. در این مورد نیز باز هم تأکید می‌کنیم که استفاده از شامپو ضدشوره در روشن کردن رنگ مو طبیعی تأثیری ندارد و بهتر است روش روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو را به کار ببرید.

روش سوم: استفاده از شامپوهای بنفش

شامپوهای بنفش یا ضد زردی به‌عنوان رنگساژ برای روشن کردن و خوش‌رنگ کردن هایلایت مو یا رنگ موهایی هستند که بر روی پایه‌های 10 یا 11 مو استفاده می‌شوند. احتمالاً برای شما هم پیش آمده که بسیار از رنگ مویی که آرایشگر برای شما درآورده است راضی بوده‌اید؛ اما با گذشت چند روز متوجه می‌شوید که رنگ مو شما تیره‌تر و بدرنگ به نظر می‌رسد. علاوه بر استفاده از شامپوهای معمولی که مخصوص موی رنگ شده نیستند، آلودگی‌های محیطی و کلر آب در این تغییرات دخیل هستند. در این موارد لازم نیست باری دیگر به آرایشگاه مراجعه کنید و با پرداخت هزینه زیادی، رنگ مو خود را به حالت قبلی برسانید. کافی است شامپو بنفش یا ضد زردی باکیفیتی تهیه کنید و تنها با 10 دقیقه ماساژ آن بر روی مو و آب‌کشی، رنگ مو خود را روشن کنید.

همان‌طور که اشاره کردیم این روش تنها برای رنگ موهای پایه 10 و 11 و هایلایت مؤثر است و برای موهای طبیعی آموزش روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو را ادامه برای شما عزیزان قرار دادیم.

آموزش روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو

آموزش روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو

روند روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو بسیار ساده است. اما، قبل از اجرای این روش بهتر است برای حفظ سلامت و زیبایی مو خود ابتدا در طی چهار حمام قبل از روشن کردن مو، نکات زیر را رعایت کنید:

 • از نرم‌کننده‌های مو داخل حمام یا از نوع بدون نیاز به آبکشی استفاده کنید.
 • مو خود را با روغن نارگیل و زیتون روغن درمانی کنید.
 • در هنگام شستشو مو، از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید.

مراحل روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو

آموزش روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو

 1. برای درست‌کردن ترکیب اکسیدان با شامپو، در داخل کاسه‌ای غیرفلزی، سه قاشق غذاخوری اکسیدان را با دوز مناسبی از شامپو ترکیب کنید. (بستگی دارد در هر حمام چه میزان از شامپو را برای شستشو مو استفاده می‌کنید)
 2. مو خود را کاملاً با آب بشویید و به‌گونه‌ای خشک کنید که کمی مرطوب باشد.
 3. با استفاده از برس یا براش رنگ مناسب، ترکیب اکسیدان با شامپو را از ریشه مو تا نوک ساقه‌ها کاملاً و به طور یکنواخت بر روی مو خود بمالید.
 4. موهایتان را با کلاه رنگ بپوشانید و بگذارید چند دقیقه در این حالت بماند.
 5. چند بار چک کنید که آیا رنگ مو شما به درجه مطلوب رسیده است یا خیر.
 6. اگر از نتیجه راضی بودید مو خود را با آب ولرم بشویید و خشک کنید.

نکته:

 • اگر می‌خواهید می‌توانید در تهیه ترکیب اکسیدان با شامپو، کمی نرم‌کننده مو اضافه کنید.
 • اگر پس از گذشت 45 دقیقه به نتیجه دلخواه نرسیدید، برای جلوگیری از آسیب مو خود را بشویید و دو حمام بعد، باری دیگر این روش را امتحان کنید.
 • بهتر است برای جلوگیری از واکنش آلرژیک پوست، دستکش بپوشید.

مراقبت‌های بعد از روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو

 • به استفاده از نرم‌کننده مو و روغن درمانی با روغن زیتون، نارگیل یا روغن آرگان برای تغذیه مو ادامه دهید.
 • حداقل به مدت دو تا سه ماه از حرارت دادن مستقیم به مو خودداری کنید.
 • تا سه ماه از مو خود در مقابل اشعه‌های مضر خورشید محافظت کنید چرا که ممکن است موجب به تغییر رنگ و خشکی مو شما شود.

از چه نوع اکسیدان و شامپو برای روشن کردن مو استفاده کنیم؟

از چه نوع اکسیدان و شامپو برای روشن کردن مو استفاده کنیم؟

قبل از انتخاب اکسیدان مناسب برای روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو، بهتر است بدانید که می‌خواهید مو شما چند درجه روشن شود.

اکسیدان والیوم 10: حاوی 3 درصد پراکسید بوده و کوتیکول مو را باز نمی‌کند. این اکسیدان رنگ مو را یک درجه تیره‌تر می‌کند.

اکسیدان والیوم 20: حاوی 6 درصد پراکسید بوده و رنگ مو را 1 تا 2 درجه روشن می‌کند.

اکسیدان والیوم 30: حاوی 9 درصد پراکسید بوده و رنگ مو را تا 3 درجه روشن می‌کند.

اکسیدان والیوم 40: حاوی 12 درصد پراکسید بوده و رنگ مو را تا 8 درجه روشن می‌کند.

به طور مثال اگر می‌خواهید برای روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو، رنگ مو خود را از پایه 4 به پایه 7 برسانید بهتر است اکسیدان والیوم 30 را انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید که برندهای مختلف، از ترکیبات مختلفی برای تولید اکسیدان استفاده می‌کنند درنتیجه بهتر است در انتخاب برند اکسیدان با یک فرد باتجربه و متخصص مشورت کنید.

در میان تمامی انواع مختلف شامپو، برای روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو بهتر است از شامپوهای براق‌کننده یا شفاف‌کننده (Clarifyin Shampoo) استفاده کنید تا سریع‌تر به نتیجه دلخواه برسید.

سخن پایانی

در این مقاله به شما عزیزان نحوه روشن كردن مو با اکسیدان و شامپو را به طور کامل آموزش دادیم. همچنین اشاره کردیم که می‌توانید بدون ترکیب اکسیدان با شامپو از هرکدام به‌صورت جداگانه برای روشن کردن مو خود استفاده کنید. استفاده از هر روشی برای روشن کردن مو، تأثیرات مثبت و منفی خود را دارد؛ بنابراین، بهتر است برای این که رنگ مو خود را به همان پایه‌ای که می‌خواهید برسانید، با افراد باتجربه در این زمینه مشورت کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


هشت − 1 =

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه